WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania logo otodom

5 tyrolskich lodowców: wiosenne narty w słońcu - najlepsze zostawiliśmy na koniec

Partner wydania logo otodom
Kiedy jest najlepsza pora roku na jazdę na nartach? Oczywiście w ciepłym, wiosennym słońcu. A jakie jest na to idealne miejsce? Pięć tyrolskich lodowców w Austrii! Wiosną, gdy większość stacji narciarskich kończy sezon, warunki na lodowcach w Tyrolu nadal pozwalają na doskonałą narciarską zabawę przynajmniej do maja! A na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok. Wiosna na lodowcu to nie tylko przyjemne temperatury i doskonałe warunki na pustych stokach, ale też cała masa ciekawych wydarzeń.

Wiosenne atrakcje dla rodzin z dziećmi

Na 5 tyrolskich lodowcach zarówno na stokach i poza nimi zawsze coś się dzieje. Na lodowcu Hintertux wiosną odbędzie się wielkie poszukiwanie ukrytych jajek wielkanocnych, podczas którego dzieci szukać będą kolorowych pisanek ukrytych w śniegu, a przy okazji będą musiały rozwiązywać różnorodne zagadki. Na szczęśliwców czekają słodkie nagrody. Kto chce poczuć moc 600-konnego silnika, może przejechać się ratrakiem po specjalnym torze testowym, który znajduje się na wysokości 3250 metrów. W wybrane dni można tu samemu poprowadzić tę potężną maszynę do przygotowywania stoków narciarskich.

Jeśli Twoje dzieci dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem, powinny dołączyć do BIG Family na lodowcu Stubai. Tutaj maluchy, ale też starsze dzieci, mogą spróbować wszystkich możliwych sportów zimowych: począwszy od BIG Family Slalom, BIG Family Action Days i Boardercross, a skończywszy na Fun Slope.

Więcej informacji: lodowce.tirol.at

Najlepsze miejscówki dla miłośników freeride´u

5 tyrolskich lodowców na przestrzeni lat stały się ulubioną miejscówką dla fanów freeride´u. Na lodowcu Pitztal już od 2013 roku odbywają się zawody "Pitztal Wild Face", które są turniejem kwalifikacyjnym do Freeride World Qualifier i odbywają się na północnej ścianie góry Mittagskogel, której szczyt sięga 3159 metrów n.p.m. Zawodnicy na całej długości zjazdu pokonują ponad półtora kilometra różnicy przewyższenia. Na Pitztalu ponad to, na miłośników jazdy w puchu czeka całe mnóstwo wariantów, które ciągną się szerokimi zboczami od Schweizer Abfahrt przy Mittelbergbahn, po strome źleby tuż przy nartostradach na Hinterer Brunnkogel. Na lodowcu Kaunertal, który również cieszy się dużą popularnością wśród fanów freeride´u, czeka aż 36 kilometrów zjazdów w puchu. Do ulubionych tras zaliczają się zjazdy z Nörderberg do Fernergries i wariant z Langtauers do włoskiego Południowego Tyrolu. Lodowiec Stubai również zaliczany jest do najlepszych rejonów freeride'owych w Austrii. W Powder Department czeka 13 tras w otwartym, niezabezpieczonym terenie. Na lodowcu Sölden natomiast na początkujących i zaawansowanych narciarzy czeka blisko 70 km wariantów off-piste.

Jeśli chcesz cieszyć się jazdą w puchu, powinieneś być świadom związanego z tym ryzyka. Do jazdy poza trasami wymagana jest bardzo dobra wiedza oraz rozeznanie, które pozwoli poruszać się swobodnie w otwartym terenie. Najważniejsze zasady dla freeriderów: nigdy nie ruszaj w teren sam, przed wyjściem w góry sprawdź raport lawinowy oraz aktualną prognozę pogody. Wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji lawinowej można znaleźć na stronie: https://avalanche.report/

Do kiedy czynne będą lodowce w 2023r?

· Lodowiec Sölden do 7 maja 2023r

· Lodowiec Pitztal do 7 maja 2023r

· Lodowiec Hintertux otwarty przez cały rok

· Lodowiec Stubai do 21 maja 2023r

· Lodowiec Kaunertal do 29 maja 2023r

Wiosenne imprezy na lodowcach

Electric Mountain Festival w Sölden prezentuje najgorętszych DJ-ów muzyki elektronicznej. Między 10 a 14 kwietnia wystąpią tu m.in. Tujamo, Oliver Heldens i Julian Jordan.

Inne wydarzenia:

· 17 - 19 marca: Pitztal Wild Face/Freeride World Qualifier

· 18 i 19 marca: Kaunertal Freeride Days

· W każdą środę wieczorem do 22 marca: "Elements by night" w Sölden

· 31 marca: Open Air na lodowcu Hintertux

· 29 i 30 kwietnia: Zillertal Välley Rälley, Hintertux

Snowparki otwarte w kwietniu

Fani freestyle'u koniecznie powinni wybrać się do Betterpark Hintertux: ten snowpark czynny będzie od 15 kwietnia do połowy czerwca i jest najwyższym i najbardziej pewnym śniegu snowparkiem w Austrii. Atrakcją snowparku są nie tylko skocznie, ale też zmieniająca się konfiguracja Jib´a. Nie mniej atrakcyjne jest też Spring Classics w Snowparku Kaunertal, który rusza 15 kwietnia.

· Kwiecień i maj 2023: Wiosenne sesje w Snowparku Stubai Zoo

· Od 15 kwietnia: wiosenne klasyki w Snowparku Kaunertal

· Od 15 kwietnia: Betterpark Hintertux – skoki, jib & half-pipe

Źródło: materiały partnera